11 Şubat 2010 Perşembe

Herşeyin başı eğitim

Bizim çocukluğumuz kalabalık bir mahallede, yaşıt bir yığın çocuk olan bir apartmanda tüm gün sokaklarda geçti. Okul evimize uzak olmasına rağmen komşu çocuklarıyla beraber yürüyerek okula giderdik, acıkınca komşunun kapısına dayanırdık, annem hastaysa komşu yemeğimizi yapardı. Sağ kalan komşularımızla halen görüşüyoruz. Malum annem 77 yaşında, komşularımız da 87 civarı.. Kimse bize eğitim vermek adına ekstra bir zahmete girmedi. Sadece babacım habire kitap taşırdı, bizde sayesinde kitap okumayı severiz 3 kardeş. Kimse psikolojimiz bozulmasın diye bize dikkatle yaklaşmadı. Ne manyak olduk, ne de gerizekalı. Okuduk Allah'ımıza şükür, hayatımızı kazanıyoruz öyle ya da böyle.
Ben bazı annelerin yaklaşımını tasvip etmem. BANA GÖRE çocuklara o "bilmemne dahi bebek" serilerini alıp izlettirmek falan yanlış gelir. Çocuk dediğin ağzının salyasını akıtarak azacak, kuduracak, çocukluğunu yaşayacak. Proje çocuk yetiştirenleri ya da "ay çok zeki" diye anlatanları anlayamıyorum. Benim tek istediğim mutlu olması, huzurlu olması. Çok zeki olması umurumda değil, elbet kapasitesi neyse sonuna kadar yanında olacağız ve okutacağız. Fakat son zamanlarda içime bir kurt düştü! Bu kapasitenin birazda olsa ilerlemesi ya da düzgün yönlendirilmesi için yardım etmemiz gerektiğini anladım.
Bizim kız oyuncakların yüzüne bakmıyor, filmlerin içine düşüyor. Varsa yoksa Barbie filmleri, Disney filmleri. İyi güzel de geçenlerde bize kızdığında
"Hayatımı mahvettiniz" dedi ve ağladı!
Ulan daha 3 yaşındasın, ne hayatı??
Demek ki bizimkinin eğitime başlama zamanı geldi, eve her gece gider gitmez odasına dalıp bebeklerle, hamurlarla, legolarla oynamak devri bitti artık.
Dalarsın internet aleminin derinlerine. Niyetim ukalalık etmek falan değil yanlış anlaşılmasın, ancak çok kısıtlı bilgi edinebildim bloglardan. Bari ben yazayım nelerden memnun kaldım da belki alacaklara biraz faydam olur. Hem ilerde de hatırlarız neler yapmışım diye.
İlk önce Boyut Yayınlarının "Anaokulu" serisini inceledim, çok beğendim. 96 fasikülün hepsini aldım. Ciltlenmesi güzel, içeriği şahane ama bize büyük geldi.
Mesela hikayelemede iyiydi İdil ama farkları bulmayı başaramadı. Ya da uzun-kısa diye değil, büyük- küçük diye gösterebildi. İçinde bir sayıda - ki sırayla yapıyorduk- A harfiyle başlayanı göster deyince tabii ki gösteremedik ve bunları seneye ya da daha sonraki sene için kaldırdım.
Sonra Ya-Pa Mix'in 3-4 yaş için olan serisini aldım. Baskı kalitesi öteki gibi değil ancak içeriği daha bize uygun. Şu an ben okuyorum, İdil yapıyor. Hergün azar azar, bazen 1 sayfa bile çok geliyor, bazen 4-5 sayfa ilgisi devam ediyor.
"Ne yazıyormuş annesi ?" diye sorması bile benim için yeter.
Sonra taktım faaliyetlere.
Aldım Cogitoy'dan şahane 2 kitap.
Bugün ne yapayım
Kırt kırt kağıt
Geçen haftasonu kırtasiyeye gidip ne var ne yoksa aldım. Fakat hanımdudu parmak boyasından haz etmedi. Elleri kirlendi!
"Annesi sil" dedi durdu, zorla kağıda bastırdım 3-5 kere ve "en iyisi sen yap, ben sana burdan bakayım" demez mi! Allah'ım ne titiz! Kuma bile basmaz bu maymun ayağı kirlenir diye!
Yine de azimle evde her akşam 2 faaliyet yapıyoruz. Acaip keyif alıyorum desem?
Suluboya yeni favorimiz. Suyu daha çok ilgisini çekse de şimdi mantar pano alıp faaliyet sergisi açacağım. Görmemişin çocuğu olmuş:)D
Bulduğum şahane bir site de var, onu da yazayım, yapanın eline sağlık. Çok güzel uğraşmış.
Alıpta beğendiğim diğer kitaplara gelince
Suluboyalı Ariel - suluboyası azıcık ama kitap çok güzel, birsürü sayfa, hemde kalın, suluboyadan dağılmıyor.
Mıknatıslı Saray- Şahane bir kitap. 30 kadar mıknatıslı parça var, 4 hikaye kitabı. Uzun zaman bizi oyalıyor. Erkekler için Mıknatıslı Garaj var.
Çıkartmalı Deniz kitabı - Kocaman bir karton deniz ve bir sürü balık-yelkenli-deniz feneri gibi çıkartma var. Üstelik naylon çıkartma olduğundan söküp başka yere istediğin kadar yapıştırabilirsin. Okuma yerleri de çok eğlenceli. Biz 3 kere oynadık ve kaldırdık, şimdi bekliyor, sonra gene çıkacak piyasaya.
Farklı olanı bul - Farklılıkları pekiştirmek için aldım. Sindire sindire çalışıyoruz. Bazıları bize büyük geliyor ama onları sonra çalışacağız.
Karşıtlıklar - Uzun-kısa-zayıf-şişman gibi söylemeye gelince doğru söyleyip kitapta gösteremedikleri için aldım. Buda şimdilik birer sayfa birer sayfa gidiyor. Bize büyük geldi.
Diğer mutfağını-ıvır zıvır oyuncakları kolileyip depoya kaldırdık. Biraz mırın kırın etti ama kırtasiye malzemeleri ve makasla kırpma işi bizi heyecanlandırdı.

Sizler neler yapıyorsunuz? Sizin beğenip tavsiye edeceğiniz birşey var mı?

4 yorum:

sude naz'ın annesi dedi ki...

Ayşncim söylediklerinde çok haklısın..
Herşeyden önce mutlulukları ve sağlıkları önemli..

ama çocukları çizgi film karakterlerine boğan annelerede kızmıyor değilim..çocuk onlarla yatıp onlarla kalkar hale geliyor ve bana göre gelişimleri için kötü bir rol sergiliyor..

kitap konusunda da hem fikirim..Okadar çok şey öğreniyorlar ki bn bile şaşıyorum..Ki zaten eve oyuncak almayı yasakladık..sadece boya ve kitaba izin var..
ÖPÜYORUM KUZU İDİLİ:)))

Bahar ve kızısı Yağmur dedi ki...

paylaşımın için sağol
bizede çok faydalı olacak :)
valla ben bir kaynak veremiyorum internetten oradan oraya atlayarak ne bulursak o güne onu yapıyoruz..
Cogitoy'dan aldıklarını bende alıcam ama

funda dedi ki...

vay cimcime hayatımı mahvettiniz ha :)
hani faaliyet kitaplarında var ya büyük küçük uzun kısa diye hatırlıyorum benim de çocukluğum sokaklarda geçti biz bunları ne kitabı ne annesi ne eğitimi hep sokakta öğrndik oyun arası, büyük taşın arkasında durarak, küçük taşı ayağımızla iterek, küçük çöpü, uzun değneği, renkleri, şekilleri hissetmeden öğrendik...
Ben Rengin' de kreşte verilen eğitimin üzerine birşey ilave etmedim çünkü eve gel yatağa yat arası fazla bir zaman olmadığı için seviştik hep kudurduk alt alta üst üste, hafta sonlarıysa spordu, sinema, tiyatroydu geçiyor ama faaliyet yine yapıyoruz parmak boyası, kum hamuru, özellikle kek yapmak sonra tahtasına yazı yazmak neyi oyuna çevirebilirsem onunla uğraşmak :)
az zamanda çok iş başarmaya uğraşmak bizimki :)

ELİF dedi ki...

Ayşenim ben sana tavsiyelerde bulunamam ancak tavsiylerini alırım aldım bile,not aldım verdiğin siteleri seneye bakma üzere, çünkü küçücüküz biz sizden. ama teşekkür ederim verdiğin bilgiler için.öpüyorum canım seni ve kuzuyu.